Duben 2012

Pohlavní orgány králíka

23. dubna 2012 v 14:44 | Míša |  Ostatní témata - králíci
Pohlaví, rozmnožování
Pohlavní zralost nastává sice již ve věku 4 - 6 měsíců, ale v této době ještě není ukončen tělesný vývin. Mladé by tedy měla samice mít později.
Při pohlavní dospělosti se často začne měnit chování králíčka, období tzv. "puberty". Králíček začne mít potřebu značení svého teritoria, bývá náladový a nálady se mu často střídají, od velkého mazlíka do protivného samotáře. Má potřebu ochutnávat vše okolo něj. Zajímá se o páření, většina samečků a některé samičky mají potřebu naskakovat na plyšáky nebo svoje páníčky a provádět kopulační pohyby.

Samice má provokovanou říji (vajíčka se uvolňují teprve při nebo po spáření), proto je schopna zabřeznout kdykoliv při páření se samcem. Březost trvá 28 až 35 dnů, králičice zpravidla rodí nejčastěji 31. den. Když rodí o den dva pozdějš, většinou to znamená, že má menší množství mláďat (1-2 mláďata).
Králičice má na bříšku 3-5 mléčných bradavek ve dvou řadách, kde první začíná na spodní straně laloku a končí v tříslech.
Samec pohlavně dospívá už ve 3 měsících, proto je třeba mláďata různého pohlaví od sebe v tuto dobu pro jistotu oddělit.

Nejintenzivněji se kosti vyvíjejí ve 4 - 6 měsíci (zvýšená potřeba vápníku, fosforu, vitaminu D).

Podrobnější informace o páření králíčků, březosti, přípravy před porodem, o porodu a následné péči o králíčata najdete na stránce - Z králičího života

Určení pohlaví
U dospělých králíků nebývá s určováním pohlaví takový problém, protože samci mají na první pohled patrná růžová varlata. U mláďat se určování pohlaví provádí takto:
Králíka otočte bříškem nahoru, nejlépe když spolupracují dva lidé. Nad řitním otvorem je pohlaví, po jehož obou stranách jemně prsty zatlačte. U samečka se vysune malý penis s kulatou špičkou. U samičky bude vidět jen štěrbina.Zdroj :

http://www.kralici.cz/

Stáří křečka

22. dubna 2012 v 13:41 | Míša |  Vše okolo péče

Z knížky Křeček

Křečci se nedožívají vysokého věku a tak se brzy setkáme se smrtí našeho malého tvorečka.Ve volné přírodě křeček narozený v dubnu nebo v květnu pravděpodobně zahyne již na podzim následujícího roku.Dobře zajištěný domácí křeček,který dostává vhodnou stravu i péči,se může dožít dvou, někdy dokonce 4 let.Podle následujících příznaků můžete poznat,že váš malý kamarád stárne:
- Večer hned neopustí svůj domeček,ale často zůstává déle uvnitř.
- Méně často používá běhací kolo.
- Srst je střapatá a často vypadává.
- Zvíře méně žere a výrazně ubívá na váze.

Tiché rozloučení - Připravte svému křečkovi příjemný a klidný konec života.Častěji ho rozmazlujte oblíběným pamlskem a dopřejte mu hodně klidu.Již také nezbytně nepotřebuje výběh.Jednoho dne ho naleznete v domečku mrtvého stočeného do klubíčka.(Většinou neumírá v domečku,ale v místě,kde to měl hodně rád.Můj první křeček zemřel u kolečka a druhý v koutě,kde býval hodně často).

Aktuality 15.4.2012

15. dubna 2012 v 11:34 | Míša |  Aktuality
Novinky :
Přijali mně na mou vysněnou školu :-)
Nefunguje mi počítadlo návštěvnosti
Kesynka vyrostla
Na blog nemám čas,ale snažím se to zlepšit.
Na designu se pracuje

Možná jsem to psala,ale už v březnu jsem byla přijata na jednu školu :-) Na tu vysněnou :-)
Určitě víte,že mi zlobí počítadlo návštěvnosti.Každý den je na mém blogu průměrně 60 lidí denně,ale na počítadle je psáno tak 3 lidi.Nevím proč ? Pokud víte,napište mi prosím do komentářů.
Kesynka vyrostla o neuvěřitelný kus.Dnes jí budu měřit a vážit,takže to porovnám.Je to neuvěřitelné,jak to utíká.Připadá mi to nedavno co jsem jí viděla v obchodě,ale je to už necelý půl rok.
Blogová návštěvnost mi roste i přesto,že na něj skoro vůbec nepřidávám žádné články.Prostě není čas.Uvidím,co se dá zlepšit.
Vím,pořád slibuji nový design,ale už se na něm doopravdy pracuje.Pokud se mi ale nepovede,během týdne se tu objeví prosba.Kdo bude tak hodný a vytvoří mi design.No,ale ještě uvidím.

Hezký den přeje Míša a Kesynka :-)

Králičí HOP

4. dubna 2012 v 13:49 | Míša |  Stále v pohybu - králíci
Zkoušela jsem Kesynku na vodítko,ale moc se jí nechce.Pokud se to naučí,chtěla bych se zabývat pro mě novým oborem : výcvikem králíčka,který se bude skládat z mnoha částí.Hlavní část je právě : Králičí HOP

Co je to králičí hop ? výchovná i zábavná činnost chovatelů králíků a činnost sloužící k volnočasové aktivitě dětí a mládeže. S louží k propagaci chovu králíků a ukázkám přirozeného pohybu králíků. U králičího hopu skáče králík přes překážky sám nebo ho majitel vede na vodítku.

Historie - Tento sport vznikl v sedmdesátých letech ve Švédsku.Ve Švédsku byl založen i první klub.Pravidla byla stejná jako při parkurovém skákání koní.Postupem času se celý sport měnil až do dnešní podoby.

Můžete trénovat jak doma někde na zahradě nebo u odborníků,kteří vás a vašeho mazlíčka obohatí o nové zkušenosti a vytrénují vás až k profíkům :-)

Důležité pravidlo je,aby to králíčka bavilo.Určitě ho do ničeho nesmíte nutit ! A za dobrý výkon nebo alespoň za snahu,nabídněte vašemu mazlíčkovi pamlsek,aby se na příští skoky těšil :-)

Jak poznám, že můj králík chce skákat? Snadno. Králík je aktivní, sám si rád poskočí. Malí králíčci takhle hopkají velmi často :-)

Kde mám s králíčkem králičí hop cvičit? Vhodné jsou rovné, neklouzavé povrchy, které jsou kryté, nebo alespoň zastíněné. S králíkem nesmíte skákat v horku, za deště nebo když mrzne. Ideální je třeba koberec. Můžete s králíčkem skákat i na trávě, je to pro ně přirozenější, ale je tam více podnětů, takže se může stát, že králíček místo skákání přes překážky půjde raději prozkoumat,co by mohl zkousnout :-)

Překážky - Šikovní kutilové si mohou překážky vyrobit.Ale samozřejmě musíte brát ohledy na bezpečnost.To znamená, že musí pevnou, bezpečnou základnu, aby byly stabilní. Laťky na podpěrách musí být lehké a musí být položeny volně, aby byly snadno shoditelné, když se jich dotkne králíčkova packa. Žádná součást překážky nesmí mít ostré hrany, aby nedošlo k poranění králíčka. Důležité je taky dodržet bezpečné rozestupy mezi jednotlivými překážkami. (např. ve Švédsku je mezi 30cm vysokými překážkami rozestup 2m, mezi vyššími pak 2,5m) Pokud si netroufáte překážky sami vyrobit, můžete si je také koupit.A kde překážky sehnat ? 1.možnost,sehnat nějaký lepší zverimex kde by je mohli mít (žádný neznáma,el pokud vy ano,napište pro ostatní do komentářů) a možnost 2,pro všechny asi nejlepší varianta : internetové stránky

Internetové obchody,ve kterých pořídíte králičí překážky a jiné :Králíci závodí ve čtyřech disciplínách: přímý a členitý parkur, skok do výšky a skok daleký. Trasu absolvuje králík na vodítku (kšírkách, nikoli obojku), nesmí však za ně být tažen. Vodič, který s králíkem celý závod absolvuje, nesmí překonávat překážky spolu se svým králíkem.
Aby se mohli účastnit parkurového skákání, musí být vodič starší sedmi let a králík čtyř měsíců. V případě skoků do výšky i dálky musí být králík dokonce starší 12 měsíců. Březí nebo kojící samice jsou ze závodů vyloučeny.
Důležité také je, aby se překážky daly lehce shazovat a aby se králíci o ně nemohli poranit.

Přímý a členitý parkur
V závodě se přeskakuje 10 překážek v obtížnosti udané výkonnostní třídou. Na rovné dráze stojí překážky za sebou ve stejném rozmezí. Vítězem se na obou tratích stává králík, který je zvládne s nejméně chybami a v nejkratším čase. Závody bývají nejčastěji dvoukolové.

Chyby při králičím parkuru:
  • králík v ruce je přenesen přes neshozenou překážku,
  • králík překážku překoná nedovoleným způsobem (skočí šikmo nebo prolézá mezi příčkami),
  • králík začne přeskakovat před startem,
  • majitel králíka již třikrát popohnal k přeskoku bezvýsledně. Za jedno popohnání se počítá postavení králíka majitelem, nebo návrat králíka zpět před překážku. Tento prohřešek se však nepočítá v nejnižší třídě závodníků.

Podle obtížnosti se tratě dělí do čtyř výkonnostních tříd. Postup mezi nimi si králík vybojuje získáním tří kvalifikačních bodů (v případě postupu do elitní kategorie pěti) udělovaných za tzv. umístění. Body za umístění králík získává, pokud skončí na závodě mezi první pětinou startovního pole (např. pokud v jedné z tříd na závodech startuje 26 králíků, obdrží bod za umístění prvních šest). Jeden králík může udělat maximálně dvě chyby v jednom kole, aby mohl obdržet bod. Pokud však králík zvládne obě kola bez chyb, získává bod i pokud se neumístil.

Tratě pro jednotlivé třídy musí splňovat následující kritéria:
  • Lehká třída - maximální výška překážky 30 cm; na trati je nejvýše 8 překážek.
  • Střední třída - maximální výška překážky 38 cm; na trati je nejméně 10 překážek.
  • Těžká třída - maximální výška překážky 45 cm; na trati je nejméně 10 překážek.
  • Elitní třída - maximální výška překážky 50 cm; na trati je nejméně 12 překážek.
Nejmenší vzdálenost mezi překážkami je pro všechny třídy 250 cm. Pokud jde o "dlouhou" překážku, nesmí její délka přesáhnout 80 cm, respektive 45 cm v případě Lehké třídy. V závodech Těžké a Elitní třídy musí být jednou z překážek vodní nádrž, kde se za chybu počítá, pokud se králík či vodítko dotknou hladiny. Nejmenší šířka překážky je 60 cm.
Čas závodícího králíka se měří od přeskoku startovní závory, jejíž případné shození se nepočítá jako chyba. Trať je ukončena další závorou. Pro všechny třídy platí maximální čas, obvykle 2 minuty. Závodník je upozorněn na stav času při zbývajících 30 a 10 vteřinách.
Pro rozcvičení králíků před startem je určena dráha nejméně se třemi překážkami, na které se může dvě minuty před startem rozeskakovat.

Skok vysoký a daleký
Jde o disciplíny srovnatelné s jejich lehkoatletickými protějšky. Skáče se přes jedinou překážku, jejíž délka, respektive šířka je postupně zvyšována. Každý králík má tři pokusy na jedné délce, resp. šířce. V případě, že dva a více králíků dosáhnou stejného maxima, rozhoduje počet pokusů nutných k jeho dosažení.

V těchto disciplínách jsou pouze dvě výkonnostní třídy - Lehká a Elitní. Pro postup do Elitní třídy musí králík třikrát překonat výšku 60 cm, nebo délku 160 cm.

Elitní třídy ve všech čtyřech disciplínách soutěží o takzvané certifikáty. Ty jsou udělovány, pokud králík vyhraje závod elitní třídy, kterého se zúčastnilo alespoň 10 závodníků. Zisk tří certifikátů v jedné disciplíně je oceněn titulem Champion. Pokud králík dosáhne stejného titulu i v dalších disciplínách, získává tituly Great Champion (dvě disciplíny), Super Champion (tři disciplíny) nebo Grand Champion (čtyři disciplíny).

Jak se učí králíci skákat přes překážky?

Než začnete trénovat skákání s vaším králíkem, musíte ho naučit chodit na vodítku. Když je zvyklý chodit na vodítku a cítí se tak dobře, můžete stavět 2 až 3 nižší překážky (5-10 cm vysoké). Posaďte králíka před překážku a vyčkejte, zda překážku přeskočí. Pokud nepochopí, co má dělat, můžete ho pro začátek přenést přes překážku, pochválit ho a nechat ho doskákat k další překážce. Uvidíte, zda druhou překážku přeskočí. Když se to králík naučil, můžete příště zvýšit počet překážek. Když pochopil i to, můžete začít postupně zvyšovat překážky. Nemějte ale příliš naspěch. Trénujte raději krátce a častěji než příliš dlouho a přestaňte v nejlepším. Pokud nemáte řádné překážky a nemáte možnost si je doma vyrobit, můžete klidně použít to co máte doma, pokud se nemůže králík nějakým způsobem poranit. Použijte vlastni fantazii!


Téměř všechny králíky lze naučit skákat přes překážky, ale ne všem se to líbí a nemá cenu králíky nutit. Skoro všichni králíci rádi skáčou, neboť je to pro ně přirozené.

A jak tedy vlastně králičí hop vypadá ? Podívejte se na následující videa :

A i takhle to může dopadnout,když si králíček dělá své :-D